12.11.2018, Matej Krško

70. výročie futbalu v Stráňavách

12.11.2018, Matej Krško
V sobotu 27.10.2018 sa v Stráňavách oslavovalo 70. výročie založenia futbalového klubu . Významnými medzníkmi počas tohto obdobia bol teda rok 1948, keď skupinka nadšencov, na čele s prvým predsedom oddielu p. Vrabcom, založila futbalový oddiel.

Ďalším dôležitým medzníkov bola výstavba nového štadióna , na ktorom sa hráva dodnes. Prvý majstrovský zápas na novom ihrisku sa hral 3.7.1955. Potom sa postupne prebojovali z II.tr. okresu , cez I.B , I.A triedu až krajských majstrovských súťaží do ktorého postúpili v r. 1974 a týchto súťažiach hrávajú do dnes. Veľká vďaka patrí nespočetnému množstvu ľudí, ktorí sa zapísali do histórie stráňavského futbalu.  Musíme však spomenúť dve osoby a to Jozef Cetera – dlhoročný tréner /1970-1982/  a Ján Lončík – dlhoročný predseda TJ (1977-1993). 

Oslavy začali žiackym majstrovským stretnutím I. MIRAGE triedy , v ktorom domáci chlapci zvíťazili nad Veľkým Rovným 12:0. Po tomto stretnutí nasledovalo ocenenie zaslúžilých osobností , ktorí sa zaslúžili o rozvoj futbalu v jej histórii. Ocenení boli 10 bývalí funkcionári "In Memoriam " a 84 bývalých hráčov, resp. funkcionárov klubu, ktorí od prezidenta klubu p. Jána Jančiho a starostu obce p. Jozefa  Papána obdržali  vecné odmeny. 

Potom nasledoval zápas „Starých Pánov“ Stráňav a Strečna, v ktorom nešlo o výsledok, ale bolo zaujímavé vidieť bývalých hráčov na trávniku. Aj keď pribudli šediny a bruchá , hra mala veľa pekných momentov, či to bol výkon brankára Tona Bulku, obranné zákroky Petra Tabačeka i gól Paľa Berešíka. Najstarším hráčom bol dnes už takmer 69 –ročný Jožko Moravčík. 

Po tomto stretnutí nasledovalo vzájomné stretnutie , spomienky na futbalové stretnutia a v neposlednom rade i zábava , ktorá trvala do neskorého večera.

Autor: Štefan Tavač

Na snímkach:

Spoločná pamiatka na ocenených hráčov a funkcionárov klubu a spoločná foto bývalých hráčov Stráňav a Strečna.

Autor:Štefan Tavač  / Zdroj:autor Autor:Štefan Tavač  / Zdroj:autor Autor:Štefan Tavač  / Zdroj:autor Autor:Štefan Tavač  / Zdroj:autor
Prečítané: 73x